LÁSKA VS. ZÁVISLOST

 

Dneska jsem chtěl napsat něco o Lásce vs. Závislosti. 

Jeden spolužák nedávno řekl že: "Láska = Závislost". 
Když se na to podívám zpět ... na mnoha věcech jsem byl závislý. Ale jen málo věcí jsem miloval. 
Pamatuji si "Need For Speed Undergound 2", jak jsem se každý den těšil, až přijdu domů ze školy a budu moci být s tou hrou. Jezdit, zatáčet, závodit. Teď když o tom přemýšlím, tak mi ta hra poskytovala útěchu. Naději. Když člověk nechápe výuku ve škole, nebo nezapadá do kolektivu, tak se tím často trápí. Cítí se nedoceněn. A tu přijde ke hře, která ho krmí možností být "dobrý", možností být "první", možností "vyhrát" a být  "lepší než ostatní" :D. Tak že, hra dává to, čeho se mi nedostávalo v reálném světě. 

Zda se že z podobných zkušeností vyšel i můj spolužák a usoudil, že tu hru MILUJE. Ovšem mi to nedá. A něco ve mě mi říká, že závislost a láska přece nemůže být stejnou věcí ... 

Vlastností závislosti je, že člověk chce naplnit své touhy a přání. (Ať jsou oprávněné nebo ne) … 
a víceméně jde a dělá vše pro to, aby toho dosáhl.
Podle toho se pozná závislý: Vše podřizuje své touze a nic mu není svaté, jen aby dostal to, co chce. Problémem taky je, že člověk v takovém stavu není šetrný vůči svému okolí. (Kdybych narkomanovi nabídl dávku, za to že mi pokácí půlku lesa, tak i kdyby patřil k Zeleným, typuji že by ji posekal, že jo Spyťo?)

Láska na druhou stranu dává přednost jiným před sebou. (Teď mluvím o takové skutečné, bizarní lásce, co typuji že, zná poměrně málo lidí)

Práva láska ... jak možná znáte z filmu: 
Tam člověk dokáže někoho nechat jít. (Jako že dá přednost štěstí jiného, před svým vlastním)

Zavislácká láska ... jak taky asi znáte z filmu ... říká: "Když tě nebudu mít já, tak nikdo."
(Je zde patrné, že člověk daleko více myslí na svoje vlastní touhy a přání, než na toho druhého)

Jak se ovšem zbavit závislosti? A zažít skutečnou lásku?
Těžko říci. Někomu je to dáno od přírody, někdo si to pracně vypěstuje. Někdo to odněkud obšlehne. A někdo to zahodí s tím, že taková věc neexistuje. 

Co jsem, ale zatím životem proplouval, poznal jsem že je potřeba mít vhodný vzor. Vzor, od kterého okoukáš jaké to je, jaké má to být.
Potkal jsem pár lidí, kteří znají skutečnou lásku. Ale setrvat v jejích přítomnosti, se neukázalo být pro mě nejjednodušší. 


Asi tak Ivan.